Digitalne platforme ne marajo skrivnosti. Sledijo nam od prenatalnega obdobja do smrti. Pogosto svoje pogoje uporabe zavijajo v zapleten pravni, največkrat le angleški jezik in tudi zaradi tega je upravljanja lastnega digitalnega odtisa vse bolj zahtevno.
Zapisi
V raziskavi, ki podatke črpa iz večih virov, preučujemo digitalne odtise mladih, njihovo zaupanje v tehnologijo in poglede na reforme, ki so potrebne za več zasebnosti pri uporabi digitalnih medijev.
2022 nam je bilo naklonjeno z z vašim zaupanjem, podporo in sodelovanjem, s katerimi ste nam pomagali do dobrih rezultatov. Od septembra potekajo delavnice digitalne vzgoje Gajin splet, ki jih izvajamo ob šolskih projekcijah filma Gajin svet 2. Cilj, doseči 15.000 osnovnošolk in osnovnošolcev, pa smo z vašo pomočjo – mentorji, partnerji in […]
Obstaja več različnih načinov, na katere navidezno enake digitalne platforme zagotavljajo zasebnost in varnost mladih po svetu. Otrokom na nekaterih koncih sveta je zagotovljeno več varnosti in zasebnosti, kot so je deležni drugi; gre za diskriminacijo mladih skozi zasnovo in delovanje družbenih medijev. Kot je pokazala raziskava, tri popularne platforme […]
Poročilo Human Rights Watch ugotavlja, da naj bi 146 aplikacij za učenje na daljavo oziroma učenje prek spleta zbiralo osebne podatke otrok. Starši in učitelji predvidevajo, da so otroci pri pouku varni, tako tudi na spletu. Toda veliko mladih je zaradi aplikacij, ki jih uporabljajo pri učenju, pod podatkovnim nadzorom, […]
Objavljamo pismo, ki smo ga poslali Informacijski pooblaščenki z namenom zagotavljanja najstrožje možne zaščite pravic otrok na Internetu.
Potrebujemo regulacijo in transparentnost za omejevanje težav, ki izvirajo iz družbenih omrežij “Mark Zuckerberg Slovenije ne ceni dovolj,” je mladim in civilni družbi v Sloveniji sporočila žvižgačka Frances Haugen. Na dogodku, ki ga je gostil zavod Vsak, je Frances Haugen govorila o rizikih za mlade in za demokracijo v Sloveniji, […]
Dostop do računalniške opreme in interneta je pogoj za uresničevanje otrokovih pravic do informiranosti, učenja, izražanja mnenja, druženja, igre … Tudi medijska pismenost in digitalne spretnosti igrajo pri tem pomembno vlogo.
O lovljenju ravnovesja med pravicami mladih potrošnikov in njihovo zasebnostjo ter poslovnimi modeli tehnoloških podjetij so razpravljali sogovorniki na 4. posvetu o digitalnih pravicah mladih.
Digitalne pravice mladih občinstev Na 3. strokovnem posvetu o digitalnih pravicah mladih občinstev v digitalni dobi so sodelovale prof. dr. Tanja Oblak Črnič, avtorica knjige Mladost na zaslonu s Fakultete za družbene vede, Neža Prah Seničar, ustvarjalka oddaj za mlade na TV Slovenija, in svetovalka Zagovornika načela enakosti Nevenka Prešlenkova, […]
Sogovorniki so opozorili, da se odgovor na to vprašanje skriva v družbenem dogovoru o tem, v kakšni družbi si želimo živeti.
Serijo strokovnih posvetov o digitalnih pravicah mladih so otvorili dr. Jelena Burnik, Pika Šarf in dr. Jože Ruparčič, ki so spregovorili o različnih pravnih pogledih na opolnomočenja najmlajših državljanov digitalne družbe.
Serija petih strokovnih posvetov o človekovih pravicah otrok in mladih v digitalni družbi
Predsednik Republike Slovenije je 25. marca 2021 na vrtu vile Podrožnik v Ljubljani sodelavkam in sodelavcem akcije Nihče brez podelil priznanje jabolko navdiha.
Zbiramo računalniško opremo za učence Veliko šolarjev, ki so ponovno ostali doma, je še vedno brez opreme za pouk na daljavo, zato društvo Duh časa nadaljuje z zbiranjem in obnovo računalniške opreme (spomladi so ob zaprtju šol zbrali, obnovili in predali več 100 računalnikov). Ponovno prosimo organizacije in posameznike za […]
Morda se spomniš, da smo po začetnih ovirah na koncu uspeli najti rešitev. Za distribucijo donirane opreme iz delavnic društva Duh časa do šolarjev in šolark, ki potrebujejo računalnike sedaj skrbi ZPM Moste-Polje.
Medtem ko se ne moremo srečevati v živo, te vabimo v spletno učilnico. V njej je več kot 20 programskih nalog, ki jih lahko rešuješ v svojem tempu.
Pozitiven odziv na pismo bo pripomogel, da bodo računalniki hitreje v rokah šolarjev, hkrati bo prostovoljcem v delavnici prihranil kakšno uro časa, zvedavim pa pomagal bolje razumeti, kako delujejo drobovje in možgani njihovih naprav.
Zbiramo namizne računalnike, prenosnike in tablice za učence in dijake. Lahko pomagaš?